Mutes dobuma kopšana

Vispopulārāko mutes dobuma saslimšanu- kariesa un periodontīta (parodontozes) pamatā ir zobu aplikums.  

Zobārsti iesaka mazgāt zobus vismaz divreiz dienā, lai atbrīvotos no mīkstā aplikuma, ēdiena paliekām, uzlabotu smaganu veselības stāvokli un padarītu elpu svaigu un patīkamu. Lai ikdienā varētu kopt zobus un mutes dobumu, nepieciešams iegādāties pamatlietas, kurām vajadzētu būt katra cilvēka vannas istabā: 

  • zobu birste;
  • zobu diegs;
  • zobu pasta;
  • mutes skalojamais līdzeklis;
  • mēles tīrītājs.

Visas šīs lietas pieejamas aptiekās, sadzīves preču veikalos, lielveikalos un pat mazos pārtikas veikalos ļoti plašā klāstā, tāpēc katrs individuāli var izvēlēties savai gaumei un zobiem atbilstošākos mutes higiēnas līdzekļus. Jāpiebilst, ka mēles tīrītāju varēsiet arī nepirkt, ja iegādāsies zobu birsti, kura aprīkota ar mēles tīrāmajām rieviņām. Vairums zobārstu iesaka izvēlēties zobu birstes ar mīkstiem sariņiem (Soft) vai ar vidēji cietiem sariņiem (Medium), bet neiesaka izvēlēties zobu birstes ar cietiem sariņiem (Hard), jo tās var traumēt zobu emalju, padarot zobus jutīgus.

Tikpat svarīga ir zobu diega un mēles tīrītāja izmantošana zobu kopšanā, jo, ja netiek izmantots zobu diegs, zobu spraugās bieži vien paliek ēdiena paliekas, kas veicina zobu bojāšanos un rada nelāgu smaku, bet mēles tīrīšana ir svarīga, jo uz mēles atrodas ļoti daudz baktēriju, kas kaitē zobiem un rada sliktu elpu.

Īpašu uzmanību vajadzētu veltīt zobu pastas izvēlei, jo piedāvājums ir plašs un to lietošana spēj novērst dažādas problēmas, sākot no zobu jutīguma un beidzot ar asiņojošām smaganām. Zobu pastu vajadzētu izvēlēties ne tikai atbilstoši zobu stāvoklim, bet arī vecumam, jo bērniem vajadzētu lietot tikai bērnu zobu pastas, bet pieaugušie var brīvi izvēlēties zobu pastu, vadoties pēc savas gaumes vai zobārsta, higiēnista ieteikumiem. Nav nekāds retums, ja mēs iesakām lietot paralēli divas zobu pastas- rītam un vakaram savu. Rīta zobu pasta vairāk aizsargās zobus no dienas laikā iegūtā aplikuma (aminfluorīdu saturošās pastas to veiks ilgstošāk), toties vakara pasta dziedēs smaganas vai novērsīs zobu jutību.

  

Kā izvēlēties zobu kopšanas piederumus?

Par zobu kopšanas piederumu un līdzekļu izvēli tu vari konsultēties gan ar savu zobārstu, gan ar zobu higiēnistu, jo šie speciālisti, vadoties pēc tavu zobu un mutes dobuma stāvokļa, spēs ieteikt tieši jums piemērotākos līdzekļus. Zobu higiēnists jums arī parādīs, kā pareizi lietot zobu diegu, lai netraumētu smaganas un efektīvi iztīrītu zobu spraugas.

Pats galvenais – atcerieties, ka zobi jātīra 2 reizes dienā- no rīta pēc brokastīm un vakarā pēc vakariņām un tas jums aizņems 3-5 minūtes. Aplikums, kas nav noņemts 26 stundu laikā pēc tā izgulsnēšanās, pārvēršas plānā zobakmens slānī, ko jūsu zobu birste vai diegs vairs nespēj noņemt!

Mēs iesakām apmeklēt higiēnistu 2 reizes gadā, jo profesionālās higiēnas laikā jūs tiksiet atbrīvots no zobakmens un mīkstā aplikuma vietās, kurās jūs nespējat iztīrīt, tiks nopulēta emalja (mazāk pielips aplikums, arī estētika uzlabosies), kā arī tiks fluorizēta emalja.

 

Zobu tīrīšanas tehnika:

1) Ar zobu birsti

Tīrot zoba sānu virsmas, pareiza zobu birstes pozīcija ir 45 grādos pret virsmu, sariņiem jābūt vērstiem smaganas virzienā. Tīrīšanas virziens un kustības pārsvarā ir vertikālas, vērstas no smaganas uz zobu, kā arī apļveida. Visumā horizontālā kustība ir jāizslēdz, jo tā pastiprināti nodeldē zobu emalju, it sevišķi kakliņu rajonā. Tomēr atsevišķās vietās, piemēram, tīrot apakšējos dzerokļus no mēles puses, varat izmantot nelielas amplitūdas, maigas horizontālas kustības, lai iztīrītu smaganas rievu, kas veidojas vietā, kur smagana piekļaujas zobam.

Zobu rindu tīriet sistemātiski, no viena gala līdz otram, domās koncentrējoties uz katru zobu atsevišķi- ja tīrīsiet automātiski, kādam zobam tiks par daudz gādīgās zobu sukas pieskārienu, citam nemaz.

Tīrot kožamās virsmas atcerieties, ka vislabāk tās tiek iztīrītas ar nelielu amplitūdu kustībām,  dariet to smalkām, vibrējošām kustībām.

Sevišķu uzmanību izpelnās apakšējo priekšējo zobu mēles puses virsmu tīrīšana. Šeit zobu birstes kāts jāpagriež vertikāli (zobu ass virzienā). Tad ar zobu birstes gala sariņiem asām vertikālām kustībām jāiztīra katra spraudziņa. Iesakām pārliekties pār izlietni, citādi bieži vien nāksies mazgāt vannas istabas sienas. Šis rajons ir viskritiskākais, jo zemmēles siekalu dziedzeris, iznākdams turpat blakus, ātri vien palikušo aplikumu piesātina ar minerālvielām izveidojot zobakmeni. Šī ir vieta, kur zobārsts ielūkojoties uzreiz var pateikt, vai laiks pie higiēnista, jo reti kurš māk to iztīrīt.

 

2) Pareizi lietojiet zobu diegu:

  • Būtisks ir ērts diega satvēriens. Nogrieziet zoba diegu savas rokas garumā. Šis garums ir piemērots pilnas zobu rindas tīrīšanai. Ja situācija jūsu mutē ir citāda, ātri ielāgosiet, jums nepieciešamo diega garumu. Apmetiet ap kreisās rokas rādītāj pirkstu pāris cilpas, lai diegs nofiksējas. Pārējais diega gabals tīrīšanas laikā slīd caur labās rokas plaukstu, kur to pēc vajadzības nofiksē ar  pirkstiem. Gabals, kas atrodas starp abām rokām (10-20 cm) ir tas, kuru, manipulējot ar abu roku vidējiem pirkstiem un īkšķiem, izmanto spraugu tīrīšanai.
  • Katru rindu iesāciet un pabeidziet ar pēdējo zobu aizmugurējām virsmām.
  • Katru spraugu tīriet divas reizes. Vispirms ar zāģējošām kustībām nobrauciet gar vienu zobu, tad gar otru. Centieties viegli paiet zem smaganas pie katra zoba.
  • Diegu aplieciet pakava veidā ap tīrāmo zobu.
  • Katrai spraugai lietojiet svaigu diega gabalu, ko panāksiet, ikreiz uzmetot jaunu cilpu kreisās rokas rādītājam. Tas ir būtiski, jo zoba diegs ir impregnēts ar fluoru, kuru jūs tīrot ieberžat zoba virsmā. Bez tam, pēc katras spraugas diegs ir kļuvis netīrs.

 

3) Lietojiet speciālos mutes dobuma kopšanas līdzekļus un skalojamos:

Ļoti liela nozīme mutes dobuma kopšanā ir mutes skalojamo līdzekļu grupai.

Mūsdienās ir pieejami gan pretaplikuma, fluoru saturoši un nesaturoši mutes skalojamie līdzekļi, gan smaganu ārstēšanai paredzēti, kā arī balinoši vai pārmērīgu jutību noņemoši skalojamie līdzekļi utt. Pareizo izvēli jums palīdzēs veikt jūsu higiēnists. Arī te var noderēt princips- no rīta skalot ar zobu aplikumu mazinošo līdzekli, kas palīdzēs mazināt dienas laikā iegūta aplikuma ietekmi, savukārt vakarā lietot kādu uz jūsu mutes problēmas mazinošu līdzekli (smaganu iekaisuma vai pārmērīgas jutības novēršanai).