Izņemamās zobu protēzes

Kad mutē vairs nav atlicis neviens zobs, tiek piedāvātas totālās izņemamās protēzes. Ja, palicis ir kaut viens zobs, tiek taisīta parciālā zobu protēze. Tās palīdzēs ne vien ēst, runāt un smaidīt, bet arī atslogos esošos zobus, neļaujot tiem sagāzties.

Mūsu klīnikas ārsti sadarbībā ar labākajiem zobu tehniķiem var jums ieteikt:

Totālās plates - kad mutes dobums ir sadzijis pēc pēdējo zobu izraušanas (parasti gaida 2-3 mēnešus), var ķerties pie totālo protēžu gatavošanas. Dzīšanas periodā var valkāt pagaidu totālās protēzes, lai nebūtu jādzīvo bez zobiem.

Parciālās izņemamās protēzes - ir vairāku veidu, tās ar metāla skavu palīdzību vietā notur jūsu atlikušie zobi. Parciālās plates sastāv no plastmasas zobu rindas, kas izvietota uz plastmasas bāzes. Bāze ir smaganas krāsā, zobu rindas krāsa un forma tiek piemeklēta atbilstoši jūsu zobiem.

Elastīgās izņemamās protēzes – Valplast un Deflex. Salīdzinoši jauns izņemamo protēžu veids. Pateicoties speciālam elastīgam materiālam lūzt retāk nekā klasiskās plastmasas protēzes un ir mazāk pamanāmas. Tām skavas, jeb “āķīši” ir prakstiski nemanāmi, jo izgatavoti no rozā plastmasas, kas vizuāli saplūst ar smaganu. Deflex un Valplat protēzes ne vienmēr ir labākā izvēle protezēšanā, vairāk paredzētas kā pagaidu protēzes jeb protēzes pie salīdzinoši nelieliem zobu rindas defektiem. Mūsu speciālisti palīdzēs jums izvēlēties optimālo protezēšanas plānu.

Loka protēze ir augstākas kvalitātes nekā parastā plastmasas protēze, jo tai ir metāla bāze – metāla lokveida karkass, tādejādi tiek pārnesta košanas slodze daļēji caur esošajiem zobiem ar uzgultņu palīdzību. Plastmasa šajā konstrukcijā tiek pielietota zem mākslīgajiem zobiem kā bāze, kas notur zobus un aizstāj zudušo kaula apjomu. Loka protēze ir arī vieglāk kopjama un izturīgāka pret lūzumiem.

Loks ar attačmentiem – ir tehniski sarežģītāka kombinēto protēžu sistēma, kurā tiek kombinēta zobu kroņu un izņemamās loka protēzes sistēma. Šādos gadījumos izņemamā loka protēze tiek savienota ar pastavīgi uzcementētiem zobu kroņiem (metālkeramikas) ar īpašu atslēdziņu – attačmentu sistēmas –MK1, CEKA u.c palīdzību. Ar attačmentu palīdzību fiksētas protēzes priekšrocība ir lielāka stabilitāte, neredzamas (apslēptas) skavas un fizioloģiskāka košanas slodzes pārnešana uz žokli. Dr.Jāņa Kukuļa protezēšanas praksē tieši šīs kombinētās izņemamās protēzes ir nokalpojušas visilgāk bez būtiskiem uzlabojumiem. Dažas joprojām tiek lietotas jau 15-18 gadus.

  • Zobu protezēšanas procedūras apraksts:

1. Zobārsts ņem pacienta zobu nospiedumu, kā arī nosaka atbilstošu topošās zobu protēzes toni.

2. Iegūtais nospiedums tiek nosūtīts uz zobu tehnisko laboratoriju.

Ja pacientam paša zobi nav saglabājušies, tad precīza sakodiena noteikšanai zobu tehniskajā laboratorijā vispirms tiek izgatavota vaska sagatave. Šādā gadījumā pacients vēlreiz ierodas vizītē pie zobārsta, lai ar vaska sagataves palīdzību tiktu noteikts precīzs sakodiens. Pēc tam sagatave tiek nosūtīta atpakaļ uz zobu tehnisko laboratoriju, kur tiek izgatavots zobu protēzes vaska modelis ar zobiem.

3. Nākamajā zobārsta apmeklējuma reizē pacients ierodas, lai pielaikotu vaska zobu protēzes modeli. Tādā veidā tiek pārbaudīts, vai topošā zobu protēze pacientam būs pilnībā piemērota. Ja vaska modelis pacientam der, tad zobu tehniskajā laboratorijā tiek izgatavota īstā zobu protēze. Nepieciešamības gadījumā tiek veiktas korekcijas.

4. Kad zobu protēze ir gatava, pacients ierodas pie zobārsta, lai saņemtu izgatavoto zobu protēzi.