Zobu raušana jeb ekstrakcija ir zobu izņemšanas procedūra. Zobu ekstrakciju veic gadījumos, ja pacienta zobs ir ļoti stipri bojāts dažādu zobu patoloģiju vai zobu defektu dēļ, kā rezultātā zobu nav iespējams atjaunot ar zoba plombu vai zoba kroni. Atsevišķos gadījumos zoba ekstrakcija nepieciešama, veicot ortodontisko ārstēšanu vai zobu protezēšanu.
Lēmumu par nepieciešamību izņemt bojāto zobu vai iespēju to restaurēt, izmantojot protezēšanas metodes, pieņem zobārsts ar pacienta piekrišanu, pēc tam, kad ir veicis zobu rentgenu un detalizēti izvērtējis bojātā zoba stāvokli.
Kā norit zoba ekstrakcijas procedūra:
- Pacientam tiek ievadīta vietējā anestēzija, lai nodrošinātu nesāpīgu zoba ekstrakcijas procedūras norisi.
- Zobārsts atsedz pacienta smaganu, lai atvieglotu piekļuvi bojātajam zobam.
- Ar speciāliem zobārstniecības instrumentiem zobārsts izņem bojāto zobu.
- Brūce, kas radusies izrautā zoba vietā, tiek apstrādāta ar speciālām zālēm, lai veicinātu asins recekļa veidošanos un kaula atjaunošanos.
Pēc zobu ekstrakcijas pacientam ir rūpīgi jāievēro stomatologa sniegtie norādījumi un, ja nepieciešams, jālieto viņa nozīmētās zāles. Pāris dienas pēc zoba izraušanas var novērot nelielu pietūkumu un just nelielas sāpes. Ja minētie simptomi nepāriet dažu dienu laikā vai tiek novērotas smagākas komplikācijas, atkārtoti jāvēršas pie zobārsta.
Rekomendācijas pēc zoba izraušanas:
- Tampons jātur mutē no 30 min līdz 1 stundai (ja tāds ir).
- Lietojiet aukstu kompresi, piespiestu operācijas rajonam no ārpuses. Pirmās 2 stundas ievērojiet šādu ciklu: 10 min turiet, 10 min atpūtieties. Turpmāko 12 stundu laikā atkārtojiet šo ciklu vairākas reizes. Tas mazinās tūsku un asins izplūduma rašanās iespēju.
- Ēst nedrīkst 2 – 4 stundas pēc zoba raušanas.
- Tuvākajās dienās nav vēlams lietot uzturā pārlieku karstu pārtiku.
- Lietojiet zāles, ko ārsts jums nozīmējis!
- Pirmajās dienās izvairieties no jebkādām fiziskām aktivitātēm, pirts un karstas vannas.
- Pirms un pēc operācijas nedrīkst smēķēt- nikotīns negatīvi ietekmē brūci.
- Pirmo dienu laikā pēc operācijas izvairieties no deguna šņaukšanas, sūkšanas ar salmiņu, spēcīgas skalošanas.
- Lai gan labai mutes dobuma higiēnai ir milzīga nozīme laba dzīšanas procesa norisē, operācijas rajonu tīriet maigi un uzmanīgi.
- Sākot ar otro dienu, mute ir jāskalo ar ārsta nozīmēto skalošanas līdzekli- parasti 2x dienā. Ja skalojamais līdzeklis nav speciāli norādīts, lietojiet sālsūdeni (to var arī 3x dienā). Skalojiet uzmanīgi!
- Neaiztieciet brūci ar pirkstiem vai kādiem citiem priekšmetiem.
- Ēdiet mīkstu barību un labāk uz otras puses. Izvairieties no ēdieniem, kas var iekļūt brūcē, piemēram, sēkliņas, popkorns, rieksti.
- Dzīšanas periodā izvairieties no alkohola, sevišķi no alus un vīna!
- Ja pirmās diennakts laikā brūce sāk asiņot, turiet piespiestu marles tamponu, kamēr asiņošana pāriet, neskalojiet – tas var atraut jau izveidojušos recekli.
- Šuves, ja tādas ir uzliktas, ir jānoņem 10-14 dienā.