Ja zoba defekta dēļ ir zudis vairāk par 50% no zoba audu apjoma (to izvērtē zobārsts, veicot bojātā zoba apskati, lai konstatētu zoba bojājuma pakāpi un nepieciešamības gadījumā veiktu endodontiju), tad zobārsts var piedāvāt netiešo zobu plombēšanu – onleju. Onlejas ir zobu tehniskajā laboratorijā izgatavotas porcelāna plombas. Netiešās plombēšanas procedūra sastāv no diviem vai vairāk zobārsta apmeklējuma seansiem. Procedūra tiek veikta zem vietējās anestēzijas.
Procedūras apraksts:
- Zobārsts izņem no zoba kavitātes mīksto, kariozo masu, kas radusies baktēriju iedarbības rezultātā.
- Pēc tam tiek ņemts pacienta zobu nospiedums, lai to nosūtītu uz zobu tehnisko laboratoriju, kur tiek izgatavota pacienta zobam precīzi piemērota zoba plomba -onleja.
- Pēc nospieduma noņemšanas kavitāte tiek noslēgta ar pagaidu zoba plombu.
- Zobārsts kopā ar pacientu vienojas par izgatavojamās onlejas toni, lai tā būtu pilnībā estētiski piemērota pārējo zobu tonim.
- Zobu tehniskajā laboratorijā tiek izgatavota pacientam precīzi piemērota onleja. Pēc tam zobārsta kabinetā noris procedūras otrais seanss.
- Kad onleja ir izgatavota, zobārsts izņem pagaidu plombu un apstrādā zoba kavitāti ar speciālu gelu, lai dezinficētu to un sagatavotu onlejas ievietošanai.
- Zoba kavitāte tiek apstrādāta ar saistvielu, lai nodrošinātu onlejas ciešu saskari ar zoba virsmu. Izgatavotā onleja tiek precīzi ievietota un ar speciālu zobārstniecības cementu nostiprināta zoba kavitātē.
Onlejas materiāli:
Netiešās plombēšanas gadījumā pacientam piemērotas zobu plombas jeb onlejas tiek izgatavotas zobu tehniskajā laboratorijā no porcelāna. Tas ir izturīgs un pacienta zobiem estētiski pilnībā piemērojams materiāls, kas plombēšanas laikā nesaraujas. Salīdzinot ar parasto zoba plombu, onlejai ir lielāka izturība pret sakodiena slodzi, ilgāks kalpošanas laiks, kā arī mazāks sekundārā kariesa attīstības risks labotajā zobā, tādēļ, izvēloties onlejas, pacients veic ilgtermiņa ieguldījumu savu zobu veselībā.