Sīnus lifts jeb deguna blakusdobuma pacelšanas operācija
Pirms implantātu ievietošanas pacienti zobārstniecības kabinetā diezgan bieži dzird sakām, ka ir jāveic dobuma pacelšana. Tas ir nepieciešams, ja pacientam nav pietiekami daudz kaulaudu.
Dobuma pacelšana ir ķirurģiska operācija, ar kuras palīdzību tiek uzaudzēti kaulaudi augšžoklī sānu zobu apvidū. Tas tiek darīts, ja pacientam ir nepieciešama zobu implantācija, bet nav pietiekami daudz kaulaudu, lai varētu ievietot implantus.
Sīnus lifta metodes
- Atvērtais sīnus lifts;
- slēgtais sīnus lifts.
Gan pirmās, gan otrās metodes uzdevums ir pacelt augšžokļa (Haimora) dobuma pamatni un aizpildīt izveidojušos starpu ar kaulu materiālu, kas ļaus veidoties saviem kaulaudiem.
Atvērtais sīnus lifts
Tā ir klasiska metode, kuru izmanto sejas-žokļu ķirurģijā. Visa atvērtā sīnus lifta operācija notiek vietējā anestēzijā, pēc kuras ievadīšanas augšžokļa sānu daļā tiek pārgriezta smagana, kas tiek atbīdīta malā dobuma apvidū, un uz kaula tiek izveidota ieejas atvere. Tad caur šo atveri ārstam kļūst pieejama dobuma iekšpusi pārklājošā gļotāda, ko sauc arī par Šneidera membrānu. Pēc tam ar īpašiem ķirurģiskajiem instrumentiem zobārsts uzmanīgi, lai nesabojātu Šneidera membrānu, mazliet paceļ dobuma gļotādu un iepilda tur kaulu materiālu. Kad procedūra ir pabeigta, brūce tiek aizšūta un līdz pilnīgai kaulaudu izveidei būs jāgaida apmēram 4‒6 mēneši, pēc tam ir jāievieto implantāts. Atvērtā dobuma pacelšana daudzās situācijās ir vienīgā metode kaulaudu uzaudzēšanai augšžoklī.
Slēgtais sīnus lifts
Slēgtā dobuma pacelšanas metodika ir mazāk traumatiska, jo nav jāveic īpaši iegriezumi smaganās. Šīs operācijas laikā visas manipulācijas tiek veiktas caur atveri, kas ir paredzēta zoba implantāta ievietošanai. Ar īpašiem ķirurģiskiem instrumentiem ārsts paceļ Šneidera membrānu, iekšpusē izveido gaisa spilvenu, kas neļauj veidoties plīsumiem, un pēc tam aizpilda izveidojušos telpu ar kaulu materiālu.
Neapšaubāma slēgtās dobuma pacelšanas priekšrocība ir šāda: ja sākotnējais kaula apjoms bija 3‒4 mm, implantātu var ievietot tajā pašā dienā tūlīt pēc uzaudzēšanas operācijas. Turklāt atšķirībā no atvērtās dobuma pacelšanas pēc slēgtās dobuma pacelšanas praktiski nav zilumu un tūskas un kopumā atveseļošanās process ir daudz vieglāks un ātrāks.
Kad ir jāveic atvērtā sīnus lifta operācija un kad slēgtā?
Atvērtais sīnus lifts tiek veikta tiem pacientiem, kuriem praktiski nav kaulaudu un implantāts nevar nostiprināties. Slēgta dobuma pacelšanas operācija ir nepieciešama, ja pacientam vēl ir palikuši apmēram 3‒4 mm kaula. Jebkurā gadījumā sākumā ir jāveic pilnīga medicīniskā pārbaude, rentgens, pēc tam ārsts noteiks, kādā veidā būtu labāk uzaudzēt kaulu.
Ieteikumi pēc operācijas
- Divas stundas pēc operācijas nedrīkst ēst. Aizliegts lietot asus, cietus, karstus ēdienus un dzērienus. Nedrīkst dzert šķidrumu ar salmiņu;
- Pēc katras ēdienreizes ir jāizskalo mute ar īpašu antiseptisku šķīdumu;
- Pēc operācijas ir stingri aizliegts piepūst vaigus, šķaudīt ar aizvērtu muti, šņaukt degunu, jo var saplīst membrāna un viss kaula materiāls izkļūt ārā;
- Jāatturas no smēķēšanas, lidošanas, peldēšanas un niršanas. Nedrīkst pārkarst un stipri atdzist;
- Ja jums ir izņemamas protēzes, centieties nelietot tās pirmās divas nedēļas pēc operācijas.